0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

הכינו רכבכם לחורף, אך את עצמכם הכינו לקיץ

הכינו רכבכם לחורף, אך את עצמכם הכינו לקיץ

למרות שנהוג לחשוב שרוב תאונות הדרכים בישראל מתרחשות בחורף – זו טעות. מבחינה סטטיסטית בקיץ קיימת הרבה יותר תנועה על הכביש. מאחר ויש יותר שעות אור ישנן נסיעות מרובות, וגם נסיעות ארוכות יותר. ככל שהנסיעות ממושכות יותר – כך עולה עייפות הנהג, ומגדילה את הסיכוי לתאונה. ישנן הרבה נסיעות משפחתיות עם הילדים, ולמרות שנתון זה עשוי להשמע מגוחך – 'התעסקות' עם שניים-שלושה ילדים ברכב פוגעת ביכולת הריכוז של הנהג ומסכנת את הנוסעים. עצם היותם של הילדים בחופשה, אומר גם כי ישנם גם הרבה יותר מעורבים בתאונות דרכים כהולכי רגל, למרבה הצער.

כולם מכירים את תופעת 'הגשם הראשון' בחורף, שבעקבותיו הכבישים חלקים מאד ושומניים, וסיכויי ההחלקה עליהם עולים במאות אחוזים, כמו-גם הסיכון לתאונה. אולם, גם לקיץ יש את איתני הטבע שלו והתחלואות שלהם, ולא ניתן להקל בהם ראש: בשעות הבוקר המוקדמות, כשהמש עולה – קיים בוהק בדרך, אשר נסיעה מולו מצמצמת כמעט לחלוטין את יכולה הראיה ולהוביל ל'שדות מתים'. ברמה המשפטית, מאד קשה להוכיח טיעון של בוהק בכביש, נוכח העובדה כי זהו נתון משתנה מיידית.

גם אם עו"ד תאונות ייעץ כי בשעות השיא במהלך היום – הטמפרטורות נעשות גבוהות מאד, וחום הכביש עולה באחוזים רבים. מיותר לציין כי האספלט הרותח מאד מזיק לצמיגי הרכב ומגביר אף הוא את הסיכון בתאונת דרכים. על-מנת להתכונן היטב, מומחי רכב ממליצים להעלות את לחץ האוויר בגלגלים באופן ניכר, ולעיתים אף בעשרות אחוזים יותר מכפי שמצוין בהוראות היצרן. יש לקחת בחשבון גם את עליית הטמפרטורה בתוך תא הנוסעים ברכב, דבר שמוביל אף הוא לעייפות והאטת תגובות. חשוב מאד להפעיל מזגן בנסיעה בקיץ, אך חשוב גם לפתוח חלונות ולאוורר את תא הנוסעים במהלך הנסיעה, זאת כדי לאפשר לאוויר נקי להכנס פנימה. למרות שאין מדובר ב'תאונת דרכים' מן המניין – ראוי לציין את המקרים הרבים והמחרידים של שכיחת ילדים קטנים ופעוטות ברכב – אסון אשר מתרחש הרבה יותר מדי פעמים, ומסתיים על פי רוב, בתוצאה הגרועה ביותר.

לכן, גם בקיץ -חשוב להיות ערים ומודעים לתנאי מזג האוויר ולהשפעות שלו על אופי הנהיגה ומאפייני הדרך והכביש.