0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

חוות דעת רפואיות- יקר אבל הכרחי

חוות דעת רפואיות- יקר אבל הכרחי

א. הדין הישראלי 

על פי הדין הישראלי הדרך היחידה להוכחת טענות בגין נזקי גוף הינה באמצעות חוות דעת רפואית ערוכה כדין.
במקרה שמדובר ב"תאונת דרכים" ימנה בית המשפט (אם סבר שיש ראשית ראייה לנכות צמיתה) מומחה רפואי מטעמו לבדיקת הנפגע. הפרקטיקה המקובלת היא כי לפחות בשלב הראשון לא ישא התובע בעלות עריכת חוות דעת זו.
לעומת זאת, במקרה שמדובר בנזקי גוף שלא נגרמו כתוצאה מ"תאונת דרכים", מוטלת על התובע החובה לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית ערוכה כדין התומכת בטענותיו הרפואיות.

ב. העלויות הכספיות
מדובר בהוצאה כספית לא מבוטלת, אשר מחירה עלול לנוע בין 4,000 ₪ ל-20,000 ₪, בהתאם לאופי התביעה ומורכבות חוות הדעת.
כך למשל, חוות דעת אורתופדית התומכת בתביעה בגין נפילה ברחוב תעלה בין 4,000 ₪ ל- 6,000 ₪. לעומת זאת חוות דעת גינקולוגית בגין רשלנות רפואית עלולה לעלות כ- 15,000-20,000 ₪ ואף למעלה מכך.
ואולם כאמור מדובר בהוצאה הכרחית על פי הוראות הדין הישראלי.

ג. זהות המומחה הרפואי
לא כל מומחה רפואי מתאים לערוך חוות דעת רפואיות. אין חולק כי נדרש מומחה בעל ידע וניסיון רפואי מעולים, ואולם נדרש גם ניסיון מצטבר בעריכת חוות דעת רפואיות, וגם - לא פחות חשוב מכך – ניסיון בהופעות בבתי משפט שיאפשר למומחה לעמוד מאחורי חוות דעתו ולבסס אותה בקור רוח תחת חקירה נגדית.
לעיתים עדיף רופא מנוסה בהופעות בבתי משפט על פני מנהל מחלקה בעל מוניטין עולמי אשר חסר ניסיון זה.

בעניין זה לעורכי הדין המתמחים בנזיקין יתרון יחסי על פני האחרים, היות ובתוך עמם הם חיים.
עורכי הדין המתמחים בנזיקין חוקרים רופאים בבתי משפט ובטריבונלים שיפוטיים אחרים כבדבר שבשגרה, והם יודעים מי הם אותם רופאים שמסוגלים, תחת אש החקירה הנגדית, להציג בצורה כריזמטית את טיעוניהם, להפנות למאמר המדעי המתאים, או להפריך בצורה מושכלת את התזות הרפואיות שמציג בפניהם בא כח הצד שכנגד.
מאחר שהשופט אינו רופא, הרי שלא תהיה זאת קלישאה אם נסכם ונאמר שהוכחתן של טענות רפאיות תלויה במידה רבה ביכולתו של המומחה הרפואי לשכנע את בית המשפט בצדקתן.