0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

מכוניות מאובזרות יותר – נוסעים בטוחים יותר

מכוניות מאובזרות יותר – נוסעים בטוחים יותר

ככל שהזמן עובר והטכנולוגיות מתפתחות – רמת האיבזור ברכבים עולה ומתקדמת. איבזור הרכבים מתמקד הרבה פעמים בנוחות, אך גם בבטיחות הרכב. לא פעם אנו נתקלים במוצרים פורצי דרך, אשר משנים את חיינו ואת השמירה עליהם, את דפוסי הנהיגה שלנו ואת חווית הנהיגה. פעם הפגוש היה המגן היחד רכב וגוף, עד לפני כ-10 שנים לא בכל רכב יכולתם למצוא חגורות בטיחות, היום לא תמצאו רכב אחד ללא כריות אוויר. אלו דוגמאות שוליות ביחס לטכנולוגיות מתקדמות בהרבה כמו מערכות התראה מהירות להפליא המתריעות שניות לפני תאונת דרכים ומצילות חיים בפועל.

בהסתמך על נתון זה, ההגיון הבריא אומר שככל שהטכנולוגיה והאבזור מתקדמים יותר – כך תהיינה פחות תאונות דרכים, קל וחומר תאונות דרכים קשות בהן מעורבות פציעות בחומרה שונה.

בפועל, לצערנו – הדברים נראים אחרת לגמרי. חשוב לזכור כי כמות הרכבים הנעים בדרכים רק עולה (יותר רכבים – יותר תאונות). האבזור אמנם מגן עלינו יותר, אך מהירות הנסיעה עולה אף היא, והסיכון ועוצמת הפגיעה עולים בהתאם. בעבר היו מכוניות מיצרות מברזל עשיר וממתכות כבדות יותר. מצד אחד זה הגביל את המהירות והשליטה ברכב, אך מצד שאני הוא היה חזק ומבוצר יותר. התיעוש הנרחב והצורך הייעול כלכלי הביאו לכך ששלדת הרכבים עשויה מחומרים זולים יותר ופגיעים יותר, מה שעומד ביחס הפוך למהירות הרכב או לאחיזתו בכביש, לדוגמה.

גורם נוסף, משמעותי לא פחות – הוא ההסתמכות שלנו על הטכנולוגיה, דבר המהווה בעיה לא קלה כלל. מחקרים מראים כי אנשים היודעים שברכבם מותקנת מערכת בלמים טובה ואמינה ביותר – ירשו לעצמם לנהוג במהירות רבה יותר ולבלום יותר ב'פראות'. מה יקרה אם וכאשר הבלמים או רפידותיהם יישחקו?

נכון להיום – לא נמצאו שום טכנולוגיה או שיטה אשר תבטלנה לחלוטין את הגורם האנושי.

חברות הביטוח דורשות סטנדרט מסוים של אבזור בטיחות בכל רכב, הדרישות עולות ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ונגישה יותר, מחירי הפוליסה נקבעים בהתאם לבטיחות הרכב, ובסופו של דבר – זו גישה נכונה ומחייבת.

עם זאת – חשוב שנדע לסמוך על עצמנו ועל יכולותינו בצורה מספקת, ולא לבנות על טכנולוגיה שתציל את חיינו בזכות עצמה.