0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

איך קובעים את דרגת הנכות בתאונת דרכים?

איך קובעים את דרגת הנכות בתאונת דרכים?

למרבה הצער בכל שנה מתרחשות אלפי תאונות דרכים בהם רבים מן המעורבים נפגעים ונגרמים להם נזקי גוף שונים, אשר עלולים להשביתם מכל פעילות לרבות עבודה  ולהותיר להם נכות. פעמים רבות ההשלכות של פגיעות אלו  מתבטאות בנזקים רפואיים וכלכליים משמעותיים.

ישנן שתי דרכים בהם נקבעת נכות לנפגעי תאונות דרכים. הדרך הראשונה היא באמצעות מומחה רפואי אשר ממונה על ידי בית המשפט וקובע את אחוזי הנכות.

בתאונת דרכים  אשר מתרחשת במהלך נסיעה פרטית, הליך קביעת שיעור הנכות הוא פשוט – מינוי מומחה או מספר מומחים רפואיים, תלוי בחומרת הפציעה ובתחומי הפגיעה.

על מנת שיתמנה מומחה רפואי בתחום פגיעה מסוים, על הנפגע להציג מסמכים המהווים "ראשית ראיה" לכך שתיוותר לו פגיעה קבועה בתחום בו מתבקש המינוי. היות שלתובע/נפגע עצמו אין אפשרות עפ"י חוק להביא חוות דעת רפואיות מטעמו, נוטים בתי המשפט להקל עם הנפגע לגבי משקל הראיות הרפואיות אותן עליו להציג לצורך מינוי מומחה רפואי.

הדרך השנייה לקביעת נכות כתוצאה מתאונת דרכים, הינה "קביעה על פי דין" ורלבנטית כאשר יש גורם הקובע את הנכות על פי החוק.

המקרה הנפוץ ביותר הוא קביעה על ידי וועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי במסגרת תאונה שהינה "תאונת עבודה". אפשרות נוספת לקביעת נכות עפ"י דין במקרים בהם נקבעת הנכות על ידי וועדות רפואיות של משרד הבטחון כאשר מדובר בתאונת דרכים שאירעה במהלך השירות הצבאי.