0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

הייתי עד לתאונת דרכים מזעזעת ונפגעתי בנפשי האם אקבל פיצוי על כך?

הייתי עד לתאונת דרכים מזעזעת ונפגעתי בנפשי האם אקבל פיצוי על כך?

על פי פסיקת בית המשפט העליון בהלכת אלסוחה – קיימת אפשרות לקבל פיצויים בגין פגיעה נפשית בעקבות עדות לתאונת דרכים. יחד עם זאת הוגבלה זכאות זו במספר קריטריונים אשר נקבעו בפסיקת בית המשפט העליון:
תנאי 1 – על הנפגע בנפשו להיות קרוב משפחה מדרגה ראשונה של הניזוק הגופני בתאונת דרכים.
תנאי 2 – הנפגע בנפשו היה עד לתאונה וחווה טראומה ישירה במועד התאונה – קרוב נוכח.
תנאי 3 – הנזק הנפשי אירע בסמיכות לתאונה וכתוצאה ישירה ממנה.
תנאי 4 – הנזק הנפשי הוא עוצמתי, תגובות נפשיות חמורות, התפרצות מחלת נפש, נזק פוסט טראומתי ממשי. הפסיקה הכירה כנזק בר כיסוי בנזק נפשי ממשי, החורג מרגשות אובדן וצער טבעיים לפגיעה של קרוב משפחה מתאונת דרכים קטלנית.
עם השנים, הורחבה פסיקה זו וארבעת הקריטריונים החלו להתרחב, התנאי הראשון התרופף, נקבעה זכאות לפיצויים לקרובי משפחה שלא מדרגה ראשונה, אך היו קרובים בנפשם, נקבעה זכאות לפיצויים לאדם שלא היה נוכח ממשית בתאונה, אך עדיין ספג פגיעה נפשית קשה - קרוב נעדר, וכן בעניין עוצמת הפגיעה הנפשית התרופפו הכללים, וגם אדם פגוע נפשית אפילו אם לא בעוצמה גבוהה אבל הפגיעה היא קבועה ולא זמנית – יהיה זכאי לפיצויים, הכל על פי נסיבות המקרה. על בית המשפט לבחון את כל המצבים האפשריים, משך הפגיעה הנפשית, האם הניזוק הנפשי עתיד להחלים מן הפגיעה, עד כמה יישאר פגוע, לכמה טיפולים רפואיים יזדקק, תרופות, תפקודו לאורך זמן לאחר הפגיעה, חזרה לעבודה אם בכלל וכו'.