0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

נפלתי באוטובוס האם זו תאונת דרכים ומי יפצה אותי?

נפלתי באוטובוס האם זו תאונת דרכים ומי יפצה אותי?

נפילה באוטובוס מוגדרת כתאונת דרכים ייחודית משום שעל פני השטח לא קיימת כל התנגשות בין כלי רכב מנועי לכלי רכב אחר או לאדם. אך גם אירוע מסוג זה מוגדר כתאונת דרכים ומזכה את הנפגע פיצוי בשל נזקי גוף בהתאם לחוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים.

מאחר שחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים חולש גם על מקרים אלה, הרי שהנפגע בתאונה כזו אינו נדרש להוכיח אשם כלשהו מצד הנהג, או העדר אשם מצידו. משמעות הדבר היא שלא משנה, למשל, אם הנפגע איבד את שיווי משקלו ונפל באוטובוס משום שהנהג בלם בלימת פתע, או מכל סיבה אחרת שקשורה בנפגע עצמו, או אם הנפגע מיהר לעלות על האוטובוס או לרדת ממנו ובשל כך מעד ונפל. בכל מקרה שכזה, התאונה תוגדר כתאונת דרכים והנפגע יהיה זכאי לפיצוי בגין מלוא נזקי הגוף שנגרמו לו, כתוצאה ממנה.

בדרך כלל, תביעות עקב תאונות דרכים מוגשות לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו ישב הנפגע במהלך התאונה בביטוח חובה, או כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב הפוגע, לפי העניין. שונה הדבר  בתביעה שבה מעורב אוטובוס, שם נקבע באמצעות פסיקת  בית המשפט העליון כי הנפגע אינו נדרש להציג את פרטי חברת הביטוח של האוטובוס ואף לא את מספר הרישוי שלו ואת פרטיו של הנהג. בהעדר פרטים אודות חברת הביטוח, התביעה תוגש כנגד חברת האוטובוסים. המבטחת של חברת האוטובוסים תפצה את הנפגע, כל עוד יעלה בידו להוכיח שאכן היה מעורב בתאונת דרכים, עם אוטובוס או בתוכו.

במקרים מסוג זה חשוב לשמור על כל תיעוד או מסמך אשר יוכל לסייע לנפגע להוכיח את מעורבותו בתאונת דרכים עם אוטובוס. מסמכים כגון: כרטיס הנסיעה , דו''ח מד''א עדי ראייה, ומסמכים מבית החולים יוכל לסייע לנפגע בעתיד.