0723341806
 

להתייעצות עם צוות עורכי הדין התקשרו: 0723341806

הנהלת משרד עו"ד רד, שאולי-מור

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

בבואנו להגיש תביעה לפיצויים בגין תאונות דרכים – יש לקחת בחשבון מספר מרכיבים שונים, ולהתייחס בנפרד לכל אחד מהם על-מנת להגיע לסכום כולל מבוקש.

ישנם פיצויים אשר סכומם מעוגן בחוק, והם נקבעים על-סמך חישוב מתימטי קר, ביניהם נמצאים אחוזי נכות, סוגי פציעות ספציפיות (לדוגמה – קטיעות), ימי אשפוז ונזקים עקביים הנגרמים עקב תאונת הדרכים.

הוצאות רפואיות הן עוד נקודה חשובה במרכיב הפיצויים, אך כאן הטיפול והחיוב משתנה ממקרה למקרה, ללא קשר ישיר לסוג הפציעה. סכום הפיצויים נקבע על-פי חשבוניות שיש להגיש עם התביעה, עבור כל טיפול, ניתוח או הליך רפואי, כמו גם תרופות שונות ועזרים רפואיים (מיטות מיוחדות, קביים, כסאות גלגלים, תותבות ועוד).

למסגרת ההוצאות הרפואיות ניתן להוסיף דרישה לפיצוי עבור עזרה מצד ג', כלומר אח סיעודי, מטפל, ואפילו עוזר במטלות שונות, שהנפגע אינו יכול לבצע אותן. הקביעה לרמת הסיוע לו נדרש הנפגע נקבעת על-ידי גורם משפטי מקצועי בהתאם לחוות דעת רפואית, ולכן גם כאן סכום הפיצוי נפסק על-סמך נתונים אלו.

מרכיב נוסף הוא השכר, או ליתר דיוק הפסדי השכר הנובעים כתוצאה מהפציעה בתאונה, וכאן הפסיקה מורכבת מהפסדי עבר, כלומר ההפסדים שנגרמו מרגע התאונה ועד ההחלמה (חלקית או מלאה), ובמידה וההחלמה הינה חלקת, או שלצורך העניין נותרה נכות – ישנה גם התייחסות משמעותית מאד להפסד שכר עתידי. למרות שכאן מדובר בהערכת סכום בלבד – סכום הפיצוי יכול להיות גבוה מאד, בהתחשב בגילו של הנפגע.

נוסף על-כך יש מגוון הוצאות משתנות בהן, אשר אף הן מחייבות התייחסות בעת הגשת תביעה. ביניהן ניתן למצוא הוצאות התאמת דיור, נסיעות, נכות מקצועית (כמו במקרה של פציעה פשוטה אשר משפיעה על יכולת תפקודו של הנפגע בהתאם לסוג עבודתו) ועוד.

על-מנת להתמודד עם מספר רב של רבדים ומרכיבים בהגשת תביעה מסוג זה – מומלץ ביותר להעזר בשירותיו של עורך-דין תאונות דרכים מומחה בתחום.